Váš vysněný byt nebo dům je připravený k nastěhování a vy se nemůžete dočkat. Konečně máte bydlení, které je jen vaše a přizpůsobili jste si ho k obrazu svému. Pocit radosti a štěstí ale trochu kalí obavy, co když se přižene vichřice, vykrade vás zloděj nebo začne hořet? Tolik jste do něj investovali a měli byste o to přijít? Nezapomeňte se pojistit!
Pojištění majetku rozhodně nepodceňujte
Každý vlastník bytu, domu, chaty i chalupy by rozhodně měl pojistit svůj majetek. Díky tomu získá komplexní ochranu proti živlům, povodním a záplavám, vykradení i poškození živly. Víte, že existují dva druhy pojištění, které se významně liší, přesto se v mnohém prolínají?
Pojištění domácnosti je prvním z nich a vztahuje se na vybavení bytu nebo domu. Patří se třeba nábytek, elektrospotřebiče, osobní věci jako oblečení, šperky, knihy a sportovní potřeby, ale většinou i vestavěné součásti jako podlaha, sanitární vybavení a kuchyňská linka. Do pojištění obvykle patří i prostory jako půda nebo sklep.
Pojištění nemovitosti se pak vztahuje na stavbu jako takovou, tedy zdi, stropy, střechu, okna, dveře apod., včetně souvisejících vedlejších staveb (zahradní domek, garáž, bazén, kůlna, skleník atd.) a příslušenství na pozemku jako třeba plot nebo chodník.
V obou případech je důležité dobře navolit rizika, proti kterým se chcete pojistit a taky správně nastavit pojistné limity, tedy maximální částky, které vám pojišťovna v případě pojistné události vyplatí. Nesnažte se majetek podhodnotit ani přehodnotit, to by se vám mohlo vymstít.
Víte, že s pojištěním domácnosti si můžete sjednat i pojištění odpovědnosti z běžného života nejen pro vás, ale i pro ostatní členy domácnosti?
Proti čemu vás pojištění domácnosti chrání?
- Živelná rizika jako požár, úder blesku, náraz vozidla, zemětřesení, sesuv půdy atd.
- Vodovodní rizika
- Vloupání a loupež
Zdroj: Fotobanka
A co když vaši domácnost zachvátí požár a vy o její vybavení přijdete?
Nezoufejte! Mysleli jste na „strýčka příhodu“ a pojistili jste se. Ztracené věci z domova vám to sice nevrátí, ale budete si moci pořídit nové. Ještě předtím ale musíte vše vyřešit s pojišťovnou.
- Prvním krokem je zajistit, aby poškození dále nepokračovala. V žádném případě ale neodstraňujte následky.
- Celou škodu pečlivě zadokumentujte. Vše nafoťte. Pořiďte co nejvíc snímků, foťte i detaily škody. V tomto případě platí, že více je lépe.
- Od hasičů nebo policie si zajistěte kopii zprávy.
- Škodu nahlaste pojišťovně na její bezplatnou linku, přes webový formulář, osobně na pobočce nebo vyplněním klasického formuláře, který zašlete pojišťovně e-mailem nebo poštou.
Víte, že pojišťovna od vás bude chtít předložit celou řadu dokumentů? Mezi ně patří číslo pojistné smlouvy, váš doklad totožnosti, datum a místo vzniku pojistné události, kontakty na svědky, zápis s příčinou škody, soupis poškozených věcí s rozsahem poškození, soupis zachraňovacích nákladů a taky číslo účtu pro vyplacení pojistného plnění.
Náš tip na závěr: Víte, že nejen pojištění majetku si můžete sjednat online a vybrat si tak to nejlepší a nejvýhodnější?
[…] rizika jako požár, úder blesku, přepětí na elektrospotřebičích, krupobití, sesuv půdy, náraz vozidla, […]